98.6k views
2 votes
A stone is thrown upward from ground level. With what minimum speed should the stone be thrown so as to reach a height of 36 feet?

User Kent Bull
by
6.7k points

1 Answer

6 votes
v^2 = u^2 - 2gh; where v is the final speed, u is the initial speed, g = 9.8 m/s = 0.54 ft/min is the accerelation due to gravity, h = height.
At the maximum height, the final speed is 0.
u^2 = 2gh = 2 x 0.54 x 36 = 38.58
u = sqrt(38.58) = 6.21 ft/min

Therefore, the stne should be thrown with 6.21 ft/min

User Slavisa Perisic
by
7.2k points