231k views
0 votes
There are 18 cans of peas in a case. Each can of peas is 12 ounces. If a case of peas costs $14.22, what is the unit price per can of peas? a. $0.07 b. $0.08 c. $0.79 d. $1.19

User Gzen
by
6.3k points

2 Answers

4 votes

your answer is c.

$0.79

User Guildencrantz
by
7.4k points
1 vote
c. $0.79 The unit price is cost of each individual unit or in this example a can of peas. We know that 18 cans of peas cost $14.22, so we divide the whole cost by the number of units so $14.22 divided by 18. This shows us that each can cost $0.79, or answer "c". Knowing how many ounces of peas in each can is not necessary to the equation.
User Asterisk
by
8.3k points