71.7k views
3 votes
A can of favorite dog food holds 14 oz. Four cans are $1.00. The price of three cans of delight beef dog food, each containing 12 oz, is 0.58 Which is the better buy?

A can of favorite dog food holds 14 oz. Four cans are $1.00. The price of three cans-example-1
User Aupajo
by
6.9k points

1 Answer

4 votes

The 12 ounce can, because it only costs $.58 for 36 ounces, which means each ounce costs $.016, whereas the 14.5 ounce cans cost $1.00 for 58 ounces, which means each ounce costs $.017.

User Trung Duong
by
7.6k points