127k views
1 vote
2kg of coconut juice, which costs $5/kg, were combined with 8kg of coconut milk, which costs $3/kg. Find the cost per kg of the mixture.

1 Answer

2 votes
cost per kg=(total cost)/(total kg)


total cost
coconut juice: 2kg, at $5/kg, so 5*2=$10
coconut milk: 8kg, at $3/kb, so 8*3=$24

total cost=10+24=$34

total kg=2+8=10

cost per kg=$34/10kg=$3.40per kg
User Melih Sahin
by
8.2k points