menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
2kg of coconut juice, which costs $5/kg, were combined with 8kg of coconut milk, which costs $3/kg. Find the cost per kg of the mixture.
asked
Feb 1, 2017
127k
views
1
vote
2kg of coconut juice, which costs $5/kg, were combined with 8kg of coconut milk, which costs $3/kg. Find the cost per kg of the mixture.
Mathematics
high-school
Srinivas ML
asked
by
Srinivas ML
8.9k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
2
votes
cost per kg=(total cost)/(total kg)
total cost
coconut juice: 2kg, at $5/kg, so 5*2=$10
coconut milk: 8kg, at $3/kb, so 8*3=$24
total cost=10+24=$34
total kg=2+8=10
cost per kg=$34/10kg=$3.40per kg
Melih Sahin
answered
Feb 8, 2017
by
Melih Sahin
8.2k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Mar 25, 2023
142k
views
Sarah purchased 8kg of sugar, 10kg of flour, 500g of cocoa, 225g of pecans, and 275g of coconut. How much do all her groceries weigh in kilograms?
Csminb
asked
Mar 25, 2023
by
Csminb
8.0k
points
Mathematics
high-school
1
answer
4
votes
142k
views
asked
Aug 8, 2024
77.9k
views
Four point masses 2kg, 4kg, 6kg and 8kg are placed at the corners of Square ABCD of 2cm long respectively. Find the Position of centre of mass of the system from the corner A. please help me I give you
Mothmonsterman
asked
Aug 8, 2024
by
Mothmonsterman
7.3k
points
Physics
college
1
answer
1
vote
77.9k
views
asked
Feb 17, 2024
200k
views
One parcel weighs x kg and another is three times as heavy. If 2kg is added to the heavier parcel and 8kg to the lighter parcel they will be of equal weight. Find the weight of each.
Imansyaefulloh
asked
Feb 17, 2024
by
Imansyaefulloh
8.7k
points
Mathematics
high-school
1
answer
3
votes
200k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org