172k views
0 votes
375g cereal for $4 or 750g cereal for $9. Please show mathematical working.

User Simmons
by
7.4k points

1 Answer

2 votes
375/4 = 93.75 per g

750/9 = about 83.30 per g

Answer: 750g cereal for $9
User Nikhil Katre
by
7.5k points