63.1k views
1 vote
Write 5 pounds for $2.49 as a unit rate. round to the nearest hundreth

User Manatwork
by
8.0k points

2 Answers

6 votes
the answer is 2
.01 (i think)
User Tarek Hallak
by
7.8k points
1 vote

Answer:

$0.50 per pound

Explanation:

Hello

the unit rate is the price that you pay for a unit of product, in this case the unit product is the once.

it can be calculated by


Unit\ rate = (total\ price\ paid)/(number\ of\ products) \\

Step 1

Let

total price paid=$2.49

number of products= 5 pounds

Step 2

put the values into the formula


Unit\ rate = (total\ price\ paid)/(number\ of\ products)\\Unit\ rate = (2.49)/(5)\\Unit\ rate =0.498

it means the unit rate is $0.50 per pound

Have a fantastic day.

User Bhan
by
8.2k points

No related questions found