Answer:
$0.50 per pound
Explanation:
Hello
the unit rate is the price that you pay for a unit of product, in this case the unit product is the once.
it can be calculated by

Step 1
Let
total price paid=$2.49
number of products= 5 pounds
Step 2
put the values into the formula

it means the unit rate is $0.50 per pound
Have a fantastic day.