206k views
5 votes
If the half-life of a sample of a radioactive substance is 30 seconds, how much would be left after 60 seconds? A. one-fourth B. half C. one-eighth D. You would need to know how many atoms you are starting with.

2 Answers

2 votes

m=m_(0)*((1)/(2))^{(60)/(30)}\\\\ m=m_(0)*((1)/(2))^(2)\\\\ m=(1)/(4)m_(0)

If the half-life of a sample of a radioactive substance is 30 seconds, how much would be left after 60 seconds? A. one-fourth
User Romario
by
7.7k points
1 vote

Answer: A. one-fourth

Step-by-step explanation:

Half life is the amount of time taken by a radioactive material to decay to half of its original value.


t_{(1)/(2)}=(0.693)/(k)


k=\frac{0.69}{t_{(1)/(2)}}=(0.693)/(30)=0.0231

Expression for rate law for first order kinetics is given by:


t=(2.303)/(k)\log(a)/(a-x)

where,

k = rate constant

t = age of sample = 60 sec

a = let initial amount of the reactant = 100 g

a - x = amount left after decay process =


60=(2.303)/(0.0231)\log(100)/(a-x)


(100)/(a-x)=4


{a-x}=25

Thus as 25 g of radioactive substance would be left after 60 seconds, which is
(25)/(10)=(1)/(4) of the initial amount.

User Chibueze Agwu
by
7.3k points