184k views
3 votes
A machine factory produces 2 parts per second. One shift is 10 hours long. What is the production rate, in parts per shift?

2 Answers

4 votes
If you still need help..... sorry i'm a little late. Well since we have 2 parts per second that be 120 per minute, then if we times 120 by an hour (60) we get 7,2000. Then we take the 7,2000 per hour and times that times 10 hours (for the ten hour shift that is). Therefore we are lest with 72,000 parts per ten hour shift. the answer is 72,000. Hope this helps :)
User TimY
by
7.4k points
3 votes

Answer:

72,000 parts per shift


Explanation:

We need to figure out how many seconds are there in 10 hours and then multiply it by 2 since 2 parts are produced per second.


Number of seconds in 10 hours:

We know 60 seconds = 1 minute AND 60 minutes = 1 hour, so there are:


60*60=3600 seconds in a hour

So, in 10 hours we have:


3600*10=36,000 seconds

Multiplying this by 2, since 2 parts per second is the rate, we get:


36,000*2=72,000 parts are produced


So, in 1 shift of 10 hours, 72,000 parts are produced.

User Wilq
by
7.4k points