41.2k views
4 votes
A shop is giving 20% discount in a sale. A shirt in the shop normally costs $60. How much does it cost in the sale?

User Jdhurst
by
6.9k points

2 Answers

1 vote
Since the shop is giving 20% discount, that means the paid amount would actually
be (100 -20) % = 80 %

So for a $60 shirt, amount = 80% of 60

= (80/100) x 60
= (8/10) x 60
= 48.

Cost in sale = $48.
Cheers.
User Liam Gray
by
7.5k points
5 votes
20 percent of 60 is 12 60 dollars minus 12 is? That's your answer.
User Romtsn
by
7.1k points