28.0k views
1 vote
joe earns $40 for playing music on saturday nights at the local coffee house. he makes an average of $3.25 in tips per hour. write the function of joe's earnings, and solve for how much he would make after 5 hours. a. y=3.25x 40; $43.25 b. y=3.25x 40; $56.25 c. y=40x 3.25; $58.25 d. y=40x 3.25; $203.25

User Chustar
by
7.6k points

2 Answers

4 votes
40+3.25h
40+3.25(5)
40+16.25
56.25
The answer is B
User Webkitfanz
by
6.9k points
3 votes

Answer:

b. y=3.25x + 40; $56.25

Explanation:

Suppose x represents the number of hours and y represents his earning( in dollars) after x hours,

Given,

Joe's tip for 1 hour = $ 3.25,

⇒ His tip for x hours = 3.25 dollars,

Also, he earns $ 40 for playing music,

Thus, his total earning = ( 3.25x + 40 ) dollars


\implies y = 3.25x + 40

Which is the required function.

If x = 5,


y=3.25* 5+40=16.25+40=56.25

Hence, he would make $ 56.25 after 5 hours.

Option 'b' is correct.

User Kemeia
by
7.2k points