61.9k views
5 votes
1 cm = 18 feet 1 cm = 3 feet above are two different models of the same rectangle. if the length of the model on the top is 5 cm, what is the length of the model on the bottom? a. 20 cm b. 11 cm c. 14 cm d. 30 cm

1 Answer

3 votes
Length of the model on the bottom = (5 x 18) / 3 = 30 cm
User Lzagkaretos
by
6.5k points