63.0k views
0 votes
The displacement (in centimeters) of a particle moving back and forth along a straight line is given by the equation of motion s = 3 sin πt + 4 cos πt, where t is measured in seconds. (Round your answers to two decimal places.) (a) Find the average velocity during each time period. (i) [1, 2]

User Simpu
by
7.4k points

1 Answer

3 votes
Average verocity = (s(2) - s(1))/(2 - 1) = (3 sin 2π + 4 cos 2π) - (3 sin π + 4 cos π) = (0 + 4) - (0 - 4) = 4 + 4 = 8 cm/s
User Franchise
by
6.7k points