20.6k views
2 votes
It took 1700 J of work to stretch a spring from its natural length of 2m to a length of 5m. Find the spring's force constant.

2 Answers

3 votes
The work to stretch a spring from its rest position is

(1/2) (spring constant) (distance of the stretch)²

E = 1/2 k x² .

You said it takes 1700 joules to stretch the spring 3 meters from its rest position, so we can write

1700 joules = 1/2 k (3m)²

1 joule = 1 newton-meter

1700 N-m = 1/2 k (3m)²

Multiply each side by 2: 3400 N-m = k · 9m²

Divide each side by 9m² k = 3400 N-m / 9m²

= (377 and 7/9) newton per meter

User Alxp
by
7.8k points
3 votes
W = (1/2)kx^2, where W=work required to stretch the spring from its equilibrium position
k = spring constant
x = displacement = 5 - 2 = 3m
1800 J = (1/2)(k)(3)^2
by solving it we get
k = 400 answer.
User MichaelLake
by
6.4k points