225k views
0 votes
an airplane maintains a speed of 567 km/h relative to the air it is flying through as it makes a tripto a city 780 km away to the north a) what time interval is rquired for the trip if the plane flies through a headwind blowing at 33.0 km/h toawrd the south? b) what time interval is required if theres a tailwind with same speed? c) what time interval required if there is a crosswind blowing at 33 km/h to the east relative to the ground?

User Gsfd
by
6.4k points

1 Answer

5 votes
a ) v = 567 - 33 = 534 km/h
v = d / t ⇒ t = d / v
t = 780 km / 534 km/h = 1.46 h
b ) v = 567 + 33 = 600 km/h
t = 780 km / 600 km/h = 1.3 h
c ) v = (567² +33²) ^(1/2) = √320,400 = 566 km/h
t = 780 km/ 566 km/h = 1.378 h
User Shaheem PP
by
6.6k points