202k views
2 votes
Mustafa’s soccer team is planning a school dance as a fundraiser. The DJ charges $200 and decorations cost $100. The team decides to charge each student $5.00 to attend the dance. If n represents the number of students attending the dance, which equation can be used to find the number of students needed to make $1,500 in profit? a. 5n – 300 = 1,500 b. 5n + 300 = 1,500 c. 5n – 200 + 100n = 1,500 d. 5n – 100 – 200n = 1,500

1 Answer

4 votes
The total revenue that the soccer team would get out of the activity with n number of students attending is 5n. The cost is equal to 200 + 100 = 300. The equation that would best represent the given situation is,
5n - 300 = 1500
The value of n is equal to 360 students. The answer is letter A.
User Justin Ryan
by
7.1k points