55.6k views
4 votes
A bicyclist rides 14 miles in 112 minutes. If she continues at this speed, how long will it take her to travel 35 miles?

2 Answers

4 votes
speed = distance/time
= 14/112
= 0.125 miles per minute
for 35 miles
time = distance/speed
= 35/0.125
= 280 miles per minute
User Ansuman
by
6.8k points
0 votes
A: it would take 280 min


User Patryk Godowski
by
7.8k points