99.1k views
2 votes
How much will you save if you buy an item listed at $175.50 at a 35 percent discount?

User Arcath
by
7.6k points

2 Answers

2 votes
you would save $61.43 .

User Anton Okolnychyi
by
6.7k points
4 votes

Answer:

$61.43

Explanation:

We are asked to find the amount saved by buying an item listed at $175.50 at a 35 percent discount.

To solve our given problem, we need to find 35% of $175.50 as shown below:


\text{Amount saved}=\$175.50* (35)/(100)


\text{Amount saved}=\$175.50* 0.35


\text{Amount saved}=\$61.425


\text{Amount saved}\approx \$61.43

Therefore, we will save an amount of $61.43, if we buy the item.

User Cmlndz
by
7.5k points