62.9k views
1 vote
If a laptop of mass 1.4 kg is lifted to a table of height 0.8 m, how much gravitational potential energy is added to the laptop?

User Evan Sharp
by
6.3k points

2 Answers

4 votes
Potential Energy = mgh ,

mass = 1.4 kg, g ≈ 10 m/s², h = 0.8m

Potential Energy = mgh = 1.4 * 10 * 0.8 = 11.2 N

Potential Energy added = 11.2 N

User Josh Tilles
by
7.0k points
3 votes

To calculate Potential Energy you need to Multiply 1.4*.8*9.8.... 9.8 is the acceleration due to gravity an they expect you to know to add 9.8 when you calculate Potential Energy. So the correct answer is 10.976 but rounded up is 11.

User Valloric
by
7.1k points