199k views
0 votes
If 9.54% of the battery life of each mobile phone is used in a day by a typical user, which mobile phone would use a total of 1.908 hours of battery life in a day?

User Macmade
by
7.3k points

2 Answers

5 votes

Answer:

Phone A

:))))

User NullVoxPopuli
by
6.1k points
5 votes
Sorry, I guess I was in a hurry. This is how I did it after carefully reading the problem.
9.54% times which mobile phone (the one we are looking for=y) would use 1.908
that is: 0.0954 times y=1.908
0.0954y=1.908 dividing each side by 0.0954, we get y=20
So, the answer is y=20, or the mobile phone is 20
User Kalaji
by
7.2k points