106k views
1 vote
What is the approximate mass of 25 cm3 of silver, if the density is 10.5 g/cm3?

User Crawford
by
7.3k points

2 Answers

2 votes

Answer:

The approximate mass of silver is around 263 g

Step-by-step explanation:

Given:

Volume of silver, V = 25 cm3

Density of silver, D = 10.5 g/cm3

To determine:

Mass of iron, M

Step-by-step explanation:

Density (D) of a substance is the mass (M) occupied by it in a given volume(V). Mathematically it can be expressed as the ratio of mass by volume

I.e.
Density = (Mass)/(Volume)


Mass = Density*Volume

For the given piece of silver:


Mass = 10.5 g/cm3 * 25 cm3 = 262.5 g

User Nader Shirazie
by
7.4k points
3 votes
To approximate the mass of silver, we use the data on density and the volume of the substance. Density is the mass of a substance over the volume it occupies. The given is 10.5 g/cm3 density and a volume of 25 cm3. We multiply the two to get 262.5 grams of silver.
User Justinyoo
by
6.9k points