This reaction is called the electrolysis of water. The balanced reaction is:
2H2O = 2H2 + O2
We are given the amount of water for the electrolysis reaction. This will be the starting point of our calculation.
45.6 grams H2O (1 mol H2O / 18.02 g H2O) (1 mol O2 / 2 mol H2O) = 1.27 mol O2
V = nRT/P = 1.27 mol O2 (0.08206 atm L / mol K) (301 K) / 1.24 atm
V = 25.20 L O2