Givern:
n(C)=m/M m(CO2)=11.0 M(CO2)=44.01
n=11/44.01 =0.249943194moles = moles of Carbon If you wanted to find the empirical formula though,
Solve for the empirical formula of CH2O
n(H)=4.5/18.016 =0.249777975x2= 0.49955595moles of H
m(H)= 0.499556x1.008=0.50355
m(C)= 0.2499x12.01= 3.0018 7.50-0.50355-3.0018 = 3.99g = 0.24966moles of O
C =0.2499/0.2497 =1
H = 0.4996/0.2497 =2 0
0.2497/0.2497
1 therefore the empirical formula=CH2O