202k views
4 votes
Juan rides his bike with a constant speed of 20 km/h. How long will he take to travel a distance of 30 kilometers?

2 Answers

2 votes
okay so he is rideing 20 km per hour and he needs to go 30 km
it will take him about one and a half hours to reach his destination
User Kaediil
by
7.1k points
6 votes
Given:
unit rate: 20km/h

Speed = distance / time
20kmh = 30km / time
time = 20kmh / 30km
time = 2/3 hrs or 40 minutes

2/3 hrs * 60mins/hr = (2*60)/3 = 120/3 = 40 minutes

User MissT
by
7.3k points