Volume of a cylindrical container=πr²h
Container A:
πr²h=42 ounces of water.
Countainer B.
Volume of Container B=πr²(1.5 h)=1.5(πr²h)=1.5(42 ounces of water)=63 ounces of water.
Answer: the maximum amount of water that Container B can hold is 63 ounces of water.