18.6k views
17 votes
Compare the prices of vegetables: (Use two decimal places when writing money amounts) Tomatoes cost $4.80 for 3lbs. The cost per pound is: $ Green Beans cost $13 for 5lbs. The cost per pound is: $ Which vegetable costs more per pound?

User MRu
by
4.5k points

1 Answer

5 votes

Answer:

The green beans cost more per lbs.

Explanation:

Tomatoes

$4.80 for 3lbs

4.80/3 = $1.60 per lb

Green Beans

$13 for 5lbs

13/5 = $2.60 per lb

User Pchiquet
by
4.8k points