4.3k views
1 vote
what is the force of gravity between a 1000000000 kg asteroid and the earth when the asteroid is 3000000 m away from the earth?

User Boehmi
by
6.7k points

1 Answer

4 votes
Mass of the Earth = 5.972 x 10²⁴ kg
Mass of the asteroid = 1 x 10⁹ kg
Separation distance = 3 x 10⁶ m (between the Earth's center and the asteroid's center)


Gravitational force between two masses =

(6.67 x 10⁻¹¹ nt-m²/kg²) · m₁ · m₂ / (distance)²

= (6.67 x 10⁻¹¹ nt-m²/kg²) · (5.972 x 10²⁴ kg) · (1 x 10⁹ kg) / (3 x 10⁶ m)²

= (6.67 · 5.972 / 9) x 10¹⁰ · (nt · m² · kg · kg / kg² · m²)

= 13.28 x 10¹⁰ newtons

= 132.8 Giga-newtons .

(about 14,926,763 tons)

User Vitiral
by
7.5k points