131k views
3 votes
What is the mass sucrose, C12H22O11, must be dissolved to make 460 mL of 1.10M solution?

1 Answer

3 votes
Molar mass sucrose = 342.0 g/mol

V = 460 mL / 1000 = 0.46 L

Molarity = 1.10 M

mass = M * molar mass * V

mass = 1.10 * 342.0 * 0.46

mass = 173.052 g

hope this helps!


User Jansohn
by
7.4k points