89.0k views
7 votes
*UNIT RATE AND PROPORTIONS*

the price for 4 pound of ribs is $28.00
*QUESTIONS* *what is the unit rate?* *how much would 6pounds cost?*
*how many pounds can be bought for $70* NEED HELP ASAP‼️‼️

User Bheinz
by
5.0k points

1 Answer

9 votes

Answer:

six pounds of ribs will cost you $42

Explanation:

and 10 lb will cost $70 so that's how much pounds will get you to $70 worth of ribs

User Pieter Buys
by
6.3k points