123k views
4 votes
a 63kg object needs to be lifted 7 meters in a matter of 5secs.approximately how much horsepower is required to achieve this task?( a.)864.36hp.(b)0.59hp (c)441hp(d)1.16hp

1 Answer

4 votes
Force needed to lift the object = (mass) (gravity)
= (63 kg) (9.8 m/s²) = 617.4 Newtons

Work = (force) x (height)
= (617.4 N) (7 m) = 4,321.8 joules

Rate required to get it done in 5 sec = (4,321.8 J) / (5 sec)
= 864.4 watts

1 HP = 746 watts

(864.4 watts) x (1 HP / 746 watts) = 1.159 HP .

Choice (d) looks encouraging.

User Hammad Ahmed
by
7.9k points