194k views
1 vote
A 96-ounce container of orange juice cost $4.80. At what price should a 128-ounce container be sold in order for the unit rate for both containers to be the same? Explain your reasoning.

2 Answers

0 votes
$6.40 because 32 ounces is the difference 128 and 96 hence 32 is 1/3 of 96 so divide $4.80 by 3 which is $1.60 then add $1.60 + $4.80 =$6.40
User Vhristoskov
by
7.0k points
5 votes

we know that

A
96-ounce container of orange juice cost
\$4.80

so

by proportion

Find the cost of a
128-ounce container


(4.80)/(96)(\$)/(ounces)=(x)/(128)(\$)/(ounces)\\\\96*x=128*4.80\\ \\x=128*4.80/96\\ \\x=\$6.40

Verify the unit rates


(4.80)/(96)(\$)/(ounces)=0.05(\$)/(ounce)


(6.40)/(128)(\$)/(ounces)=0.05(\$)/(ounce)

therefore

the answer is


\$6.40


User Oyse
by
6.5k points