171k views
1 vote
Anita has $300 in her savings account that earns 5% annually. The interest is not compounded. How much interest will she earn in 1 year?

2 Answers

1 vote
300 x 0.05 = 15

So she will earn $15 of interest in 1 year
User Greg Snow
by
6.7k points
4 votes

Answer:

$15

Explanation:

We are given that

Anita has money in her saving account=$300

She earns annually=5%

We have to find the value of interest she will earn in 1 year when the interest is not compounded.

P=300, r=5%,t=1

To find the value of interest we will use the formula of simple interest.

Simple interest,I=
(P* r* t)/(100)

Substitute the values in the formula then, we get

Interest=
(300* 5* 1)/(100)=15

Hence, she will earns interest in 1 year=$15

User ThomasMcLeod
by
7.2k points