Answer:
c. She has more money in the subcategories than she budgeted for the main category
Step-by-step explanation:
First, let's check the budget she set for the main category:
We are given that Maureen has net spendable income of $2,100.
The minimum amount she budgeted for transportation is 15% which can be calculated as follows:
Minimum budget for transportation = 15% * 2,100 = 0.15 * 2,100 = $315
Then, let's check her subcategories:
$150 for car payments, $120 for gas/oil, $60 for insurance, $2 for licence/registration, $5 taxes and $50 for maintenance/repair
This means that:
Minimum amount she will spend = 150 + 120 + 60 + 2 + 5 + 50 = $387
Now, let's compare:
Minimum budget set by Maureen is $315
Minimum amount she needs to spend on subcategories is $387
It is obvious that the minimum amount she needs is higher than the minimum budget she set for transportation, i.e., she has more money in subcategories than she budgeted in the main category.
This means that she needs either to increase her minimum budget for transportation or to lower the minimum amount she needs to spend.
Hope this helps :)