123k views
1 vote
If 455-mL of 6.0 m HNO3 is used to make a 2.5L dilution, what is the molarity of the dilution

1 Answer

6 votes
2.5 L * 1000 = 2500 mL

C₁ * V₁ = C₂ * V₂

6.0 * 455 = C₂ * 2500

2730 = C₂ * 2500

C₂ = 2730 / 2500

C₂ = 1.092 M

hope this helps!




User Salsinga
by
7.0k points