61.7k views
4 votes
What mass of NaCl solid should be added to 100mL of pure water to produce a 6.00M solution?

User Lannette
by
6.8k points

1 Answer

2 votes
Molar mass NaCl : 58.44 g/mol

Volume = 100 mL / 1000 = 0.1 L

Molarity = 6.00 M

M = n / V

6.00 = n / 0.1

n = 6.00 * 0.1

n = 0.6 moles

1 mole NaCl ( 58.44 g/mol) * 0.6

mass = 58.44 * 0.6

mass = 35.064 g

hope this helps!


User Emmdee
by
7.6k points