192k views
1 vote
Until a train is a safe distance from the station it must travel at 5 m/s. Once the train is on open track it can speed up to 45 m/s. If it takes a train 8 seconds to reach 45 m/s, what is the acceleration of the train? (Round your answer to the nearest whole number.)

A) 4 m/s2
B) 5 m/s2
C) 6 m/s2
D) 7 m/s2

2 Answers

5 votes
the answer is 5 because acceleration=change speed/change time
change time=8
change speed=45-5=40
40/8=5

5 m/s^2 is acceleration
User Nneonneo
by
6.5k points
2 votes
The correct answer is B) 5 m/s².

Step-by-step explanation:
To find acceleration, we find the ratio of the change in velocity to the change in time. The change in velocity is 45-5=40. It takes 8 seconds, so the change in time is 8. 40/8=5.
User Merrily
by
7.0k points