199k views
1 vote
Suppose Serena invests the $2,500 for 3 years and earns $255.What was the rate of interest?

2 Answers

4 votes

Answer:

3.4%

Explanation:

Here, Principal= $2500

Simple Interest= $255

Time= 3 years

we have to find the rate of interest

Rate of interest=
(simple interest. 100)/( p. t)

Rate=
(255)/(2500)×
(100)/(3)

Rate of interest= 34%

Hence, rate of interest is 3.4%

Hence, the correct answer is 3.4 %

User Wowest
by
7.0k points
3 votes
I=PRT
P for Principle Amount
R for Rate
T for Time in years

255 = 2500 × r × 3
255 = 7500 × r
Divide by 7500 on both sides to isolate r

(255)/(7500) =
(7500 * r)/(7500)
7500 and 7500 cancels out

0.034 = r
0.034 × 100 = 3.4% (to convert it as a percentage)
Rate of Interest: 3.4%
User Makah
by
6.5k points