Answer:
Explanation:
when you are asked for a unit rate it is always something like this
$5 /pound or 2.2 pounds/ kg
We set up the equation like this:
$13.50/3 pounds
So, for this we need to get 3 pounds down to 1 pound. Also, to make the eqaution balance we need to divide $13,50 by 3 too!
So, the unit rate is $4.5/pound or $4.5 per pound.