69.3k views
22 votes
At the produce store Wendy sees that grapes cost 13.50 for 3 pounds what is the unit rate

1 Answer

7 votes

Answer:

Explanation:

when you are asked for a unit rate it is always something like this

$5 /pound or 2.2 pounds/ kg

We set up the equation like this:

$13.50/3 pounds

So, for this we need to get 3 pounds down to 1 pound. Also, to make the eqaution balance we need to divide $13,50 by 3 too!

So, the unit rate is $4.5/pound or $4.5 per pound.

User Pawan Verma
by
4.2k points