menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Chloe purchased a bottle of perfume for $1.60 per 0.01 ounce. what is the unit cost of the perfume
asked
Oct 3, 2017
129k
views
4
votes
Chloe purchased a bottle of perfume for $1.60 per 0.01 ounce. what is the unit cost of the perfume
Mathematics
middle-school
Caner Akdeniz
asked
by
Caner Akdeniz
7.5k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
2
votes
Work:
0.01 × 100 = 1.00
$1.60 × 100 = $160
Answer:
The unit cost of the perfume is $160 per ounce.
If I am correct though, and you are working on the page I think you are, the answer is
C
Pablo Boswell
answered
Oct 8, 2017
by
Pablo Boswell
8.4k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.1m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org