17.3k views
3 votes
Convert 72g of O2 to moles

User Britney
by
7.2k points

2 Answers

6 votes
Number of moles = Given mass/molar mass
Given mass : 72 gm
Molar mass of oxygen gas = 16×2 = 32 gm

Therefore, number of moles = 72/32 = 2.25
User Reva
by
7.4k points
2 votes
moles = mass / molar mass
molar mass of O2 is 32
therefore moles = 72/32
= 2.25 moles
User Delusional Logic
by
7.2k points