110k views
4 votes
A force of 3 Newtons moves a 10-kilogram mass horizontally a distance of 3 meters at constant velocity. The work done against friction is

User Mmm Donuts
by
6.1k points

1 Answer

5 votes
force = 3 N

distante = 3 meters

Work = ?

Work = force * distance

Work = 3 * 3

Work = 9 J

hope this helps!




User Scrobi
by
7.3k points