21.7k views
1 vote
Jenny invested $300 on an account that doubles every 7 years. How much money will be in her account at the the end of 35 years?

User Dor Shinar
by
6.6k points

1 Answer

4 votes
35 ÷ 7 = 5

So the money is going to double 5 times.

300 = 600
600 = 1,200
1,200 = 2,400
2,400 = 4,800
4,800 = 9,600

So she would have $9,600 at the end.
Hope it helps!
User Sai Tej
by
7.6k points