125k views
4 votes
Which is the better deal?

Question 2 options:

1 lb of apples for $2.50


3 lbs of apples for $4.25


5 lbs of apples for $7.20


10 lbs of apples for $15.00

User Vkinra
by
7.7k points

2 Answers

4 votes
The second option


I hope this helps and have a wonderful day filled with joy!!
User Gabriel Matusevich
by
9.0k points
2 votes
1 lb for 2.50
3 lbs for 4.25......4.25/3 = 1.42 per lb
5 lbs for 7.20......7.20/5 = 1.44 per lb
10 lbs for 15........15/10 = 1.50 per lb

The better deal (the cheapest one) = 3 lbs for 4.25 <==
User Syed Rafay
by
7.9k points

No related questions found