183k views
5 votes
a warehouse store sells 5.5-ounce cans of tuna in packages of 6. a package of 6 cans costs $9.24. the store also sells 6.5-ounce cams of the same tuna in packages of 3 cans for $4.68. it also sells 3.5-ounce cans in packages of 4 cans for $4.48. which package has the lowest cost per ounce of tuna?

User Romanlv
by
8.3k points

2 Answers

1 vote
9.24 / (5.5 * 6) = 9.24 / 33 = 0.28 per oz

4.68 / (6.5 * 3) = 4.68 / 19.5 = 0.24 per oz

4.48 / (3.5 * 4) = 4.48 / 14 = 0.32 per oz

so the lowest cost is the 6.5 oz tuna in packs of 3 cans for 4.68
User Wast
by
7.8k points
7 votes

Answer:

Second package costs the lowest.

Explanation:

A ware house sells tuna cans weighing = 5.5 ounce

It sells the cans of tuna in the package of 6.

Weight of 6 cans = 5.5×6 ounce

Cost of the 6 cans = $9.24

Therefore, cost of 1 tuna can =
(9.24)/(5.5* 6)=0.28per oz

Now weight of second type of tuna can = 6.5 ounce

Weight of 3 cans = 3×6.5 = 19.5 ounce

Cost of 3 tuna cans = $4.68

Cost of 1 tuna can =
(4.68)/(19.5)

= $0.24 per oz.

Similarly cost of third type of tuna can =
(4.48)/(4* 3.5)

= $0.32 per oz

Second package has the lowest cost per ounce of tuna.

User Sherzod
by
8.6k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.