3.5k views
3 votes
PLEASE HELP AND EXPLAIN!!!

At the grocery store watermelon costs $1.27 per pound. If Heather buys a 5.5 lb watermelon, which proportion could she use to find out how much it will cost, c?
A) 1.27/ 1 = 5.5/ c
B) 5.5 /1.27 = 1 /c
C) 1./27 5.5 = 1 /c
D) 1/1.27 = 5.5 /c

User Silentnuke
by
7.9k points

2 Answers

5 votes
B is the answer for the question 
User Moshe Sommers
by
8.3k points
2 votes
It should be A. Correct me if I'm wrong
User Mohit Uprim
by
8.8k points