menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Which of the following is the best buy? a 16 oz bag of rice for $2.42 a 12 oz box of rice for $1.93 a 6 oz box of rice for 90¢ a 9 oz box of rice $1.25
asked
Jul 20, 2018
161k
views
0
votes
Which of the following is the best buy? a 16 oz bag of rice for $2.42 a 12 oz box of rice for $1.93 a 6 oz box of rice for 90¢ a 9 oz box of rice $1.25
Mathematics
college
Marc Wouts
asked
by
Marc Wouts
7.3k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
5
votes
12 oz box o rice divided by 1.93 = 16 cents per oz
6 oz box o rice divided by .90 = 15 cents per oz
9 oz box o rice divided by 1.25 = 13 cents per oz.
The third option is the most cheapest.
Hope this helps!!!
Juha
answered
Jul 25, 2018
by
Juha
8.0k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Aug 11, 2020
15.7k
views
Which of the following is the best buy? a 16 oz bag of rice for $2.42 a 12 oz box of rice for $1.93 a 6 oz box of rice for 90¢ a 9 oz box of rice $1.25
Vimard
asked
Aug 11, 2020
by
Vimard
8.1k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
2
votes
15.7k
views
asked
Mar 1, 2024
18.2k
views
Your college newspaper, The Collegiate Investigator, sells for 90¢ per copy. The cost of producing x copies of an edition is given by C(x) = 10 + 0.10x + 0.001x² dollars. Compute the revenue and profit,
Jack Leow
asked
Mar 1, 2024
by
Jack Leow
8.1k
points
Business
high-school
1
answer
5
votes
18.2k
views
asked
Aug 9, 2015
146k
views
A mixture of 30 pounds of candy sells for $1.10 a pound. The mixture consists of chocolates worth $1.50 a pound and chocolates worth 90¢ a pound. How many pounds of the $1.50 chocolate were used to make
Mkostya
asked
Aug 9, 2015
by
Mkostya
8.6k
points
Mathematics
high-school
1
answer
3
votes
146k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org