50.8k views
0 votes
Nicole pays $15.20 for a pack of 8 towels. Find the unit price in dollars per towel. If necessary, round your answer to the nearest cent.

2 Answers

3 votes
$1.9 per towel
just divide 15.20 by 8
and you get 1.9




User Ted Graham
by
7.3k points
4 votes

Answer:

Price of 1 towel = $2.

Explanation:

Given : Nicole pays $15.20 for a pack of 8 towels.

To find : Find the unit price in dollars per towel. If necessary, round your answer to the nearest cent.

Solution : We have given

The pack of 8 towel = $15.20

Price of 1 towel =
(15.20)/(8).

Price of 1 towel = $1.90

Round to nearest = $ 2.

Therefore, Price of 1 towel = $2.

User Brendan Molloy
by
7.3k points