Answer:
Price of 1 towel = $2.
Explanation:
Given : Nicole pays $15.20 for a pack of 8 towels.
To find : Find the unit price in dollars per towel. If necessary, round your answer to the nearest cent.
Solution : We have given
The pack of 8 towel = $15.20
Price of 1 towel =
.
Price of 1 towel = $1.90
Round to nearest = $ 2.
Therefore, Price of 1 towel = $2.