menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
22 gallons of gas cost $65.56. What is the unit rate for 1 gallon of gas? Group of answer choices $298 per gallon $3.28 per gallon $3.08 per gallon $2.98 per gallon
asked
Feb 3, 2022
204k
views
25
votes
22 gallons of gas cost $65.56. What is the unit rate for 1 gallon of gas?
Group of answer choices
$298 per gallon
$3.28 per gallon
$3.08 per gallon
$2.98 per gallon
Mathematics
middle-school
Fiddy Bux
asked
by
Fiddy Bux
6.0k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
4
votes
It’s 2.96 per Gallon
Andrew Song
answered
Feb 6, 2022
by
Andrew Song
5.2k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
11
votes
It’s 2.98 explanation:you divide $65.56 and 22.
Deekshith Hegde
answered
Feb 8, 2022
by
Deekshith Hegde
5.6k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.7m
questions
7.4m
answers
Other Questions
Evaluate a + b when a = –16.2 and b = –11.4 A. –27.6 B. –4.8 C. 4.8 D. 27.6
What is the value of x? (-4) - x = 5
Can someone help me with 5??? ASAP?
Solve for h 3h=7(2/7-3/7h)-10
1/7 + 3/14 equivalent fractions
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org