61.4k views
1 vote
How many molecules of CO2 are equivalent to 112 g CO2? (C=12.01 g/mol, O=16.00 g/mol )

User Sijo Jose
by
8.1k points

2 Answers

4 votes

Answer: 1.53 x 10^ 24

Step-by-step explanation:

User Mahdi Dahouei
by
7.5k points
5 votes

Answer:

1.532*10^24

Step-by-step explanation:

Since (C = 12.01 g/mol, O = 16.00 g/mol)

C + O2 → 12.01 + 2(16) = 44.01

(112)(1)(6.02*10^23)/(44.01)

1.532 * 10^24 <- (The answer is with 4 sig figs because of the equation above)

User Ocho
by
7.5k points