99.1k views
2 votes
Which unit rate is the lowest price per ounce? Choice A: 5 ounces of raisins for $1.49 or Choice B: 12 ounces of raisins for $3.59?

2 Answers

1 vote

Answer:

A (Choice A)

Step-by-step explanation: got 100% on test

User Marcantonio
by
7.5k points
2 votes
5 ounces of raisins is cheaper.
User Samuel
by
8.4k points

No related questions found