menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
A 36-ounce box of cornflakes cost 5.79
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
A 36-ounce box of cornflakes cost 5.79
asked
Jan 14, 2018
53.7k
views
1
vote
A 36-ounce box of cornflakes cost 5.79
Mathematics
middle-school
Laquana
asked
by
Laquana
8.5k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
7
votes
Divide 5.79 by 36 to find how much 1 ounce costs -if that’s what you’re looking for
Knubbe
answered
Jan 19, 2018
by
Knubbe
7.8k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Apr 19, 2024
94.2k
views
A 36 ounce box of cornflakes cost 5.79
AlmasB
asked
Apr 19, 2024
by
AlmasB
8.4k
points
Mathematics
high-school
1
answer
5
votes
94.2k
views
asked
May 6, 2016
141k
views
1: a 24 ounce box of cornflakes cost $4.59? 2: a 36 ounce box of cornflakes cost $5.79? what are the unit rates for those two and one more question: which is the better gbuy
PierreD
asked
May 6, 2016
by
PierreD
8.0k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
4
votes
141k
views
asked
Dec 27, 2016
51.0k
views
A 36-ounce box of cornflakes cost $5.79 find the unit rate to the nearest cent per ounce.
Pugna
asked
Dec 27, 2016
by
Pugna
8.9k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
3
votes
51.0k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
What is .725 as a fraction
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org